Пред миење на косата, задолжително ставете ЦЕЛОФАН и ОВАА домашна смеса...Прави чуда за косата

На пазарот постојат голем број препарати кои ветуваат мека и сјајна коса, но со честите експериментирања во потрага по идеалните можеме дополнително да ја оштетиме косата.

img

Меѓутоа, овој природен третман за коса, не само што е испробан туку направи и вистински БУМ меѓу женската популација, но и машката, кога е во прашање негата на косата.

Исцедете лимон, грејпфрут и портокал. Една банана измиксајте во блендер со 2 дл млеко и се помешајте. Смесата рамномерно распоредете ја по штотуку измиена коса и оставете ја така половина час, па замотајте во кујнска фолија. Косата измијте ја со топла вода.

Оваа маска ќе ја нахрани, ќе и даде заштитен сјај, ќе расте како од шала и ќе го отстрани перутот, за мирисот да не ни зборуваме. Испробајте сами.

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.

Објавено недела, 18 декември 2016 06:24:00
Напишано од ЕленаПоследни вести