Направете домашна маска за лице од морков!

“Испеглајте“ го лицето со помош на оваа маска која дава видлив ефект по првото нанесување.

img

Претпоставуваме дека добро сте запознаени со нутритивните својста на морковот. Изобилува со витамини, содржи етерично масло, пектин, јаболкова киселина, фитостерин, аспарагин, глутамин, пентозин, скроб, целулоза, слуз, белковини, минерални соли, а особено калиум.

Но, сите овие состојки одлично делуваат и на кожата. Го отстрануваат заморот од лицето и го враќаат здравиот и свеж изглед. И уште нешто, го затегнуват лицето!

Природната маска за лице од морков се подготвува брзо и едноставно.

Во половина чаша вода растворете густин. Течноста префрлете ја во лонче и додадете 100 милилитри зовриена вода. Варете на тивок оган додека течноста не се згусне. Потоа, оставете смесата да се излади, па додадете свежо исцеден сок од морков. Добро измешајте.

Маската ставете ја на претходно исчистено лице и оставете ја да делува половина час. Отстранете ја со млака вода.

Количината од смесата која ќе остане, ставете ја во фрижидер и употребете ја маската повторно следниот ден.

Ефектите од оваа маска се видливи уште после првото нанесување. Кожата станува затегната, еластична и мазна, а лицето добива свеж изглед.

Објавено понеделник, 13 ноември 2017 02:56:00
Напишано од ВиолетаПоследни вести