Кожа бела како на Снежана: „Не ни помислив дека овој чудесен рецепт ги брише како гума дамките и грдиот сивкаст тен!“

За жал, не може секој да се пофали со убав тен - пријатна боја без сивило и пожолтување. Овие недостатоци, дамки, лошите изгореници можат да бидат скриени под еден тон шминка, но сигурно посакувате да изгледате свежо и подмладено веднаш по будењето.

img

За помош може да се употреби козметика, но овие услуги воопшто не се евтини, но и фармацевтските средства кои може да не се соодветни за вашиот тип кожа. Излезот од ситуацијата може да бидат природните производи - тие ќе ја зачуваат кожата и ќе ги отстранат темните дамки.

Осветлување на кожата во домашни услови

1. Сок од шумски плодови. Соодветни се брусница, рибизли, црвена или црна рибизла. Од една шака свежи плодови треба да исцедите сок, да натопи внатре газа и да се стави на лицето да стои 15 минути, а потоа исплакнете.

2. Сода бикарбона. Во една лажичка сода бикарбона додадете неколку капки вода за да се формира паста. Нанесете ја добиената смеса врз проблематичните зони на кожата. Треба внимателно да масирате, а потоа да исплакнете со вода .

Објавено среда, 21 декември 2016 06:41:00
Напишано од виолетаПоследни вести