ФАРМАЦЕВТИТЕ ВО ШОК: Рецепт за домашна крема која ги брише како со гума брчките и бубулиците од лицето

Многумина од нас се борат со бубулици и поради тоа посегнуваме по скапи производи кои се полни со штетни материи и хемикали.

img

Тие производи нам не ни помагаат, а дури може и само да ја влошат состојбата.

Наместо тоа, подобро е да испробате природни препарати како што е овој. Направете крема на едноставен начин, која вашата кожа ќе ја направи чиста и убава.

Потребни ви се само:

1 лажичка лимонов сок

1 лажичка мед

1 лажичка мелено мускантно оревче

1 лажичка цимет во прав

Подготовка и начин на користење:

Помешајте ги сите состојки во сад додека не ја добиете смесата, а добиената крема нанесете ја на лицето и оставете да делува 10 минути.

Внимавајте на подрачјето околу очите и устата за време на нанесување на било која крема.

Додека ја држите кремата, ако се јави чувство на пецкање значи дека маската делува и тоа чувство брзо ќе исчезне. Состојките во оваа крема ќе делуваат смирувачки на вашата кожа, а погодно ќе делуваат и на присуство на црвенило на лицето.

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.

Објавено недела, 18 декември 2016 05:55:00
Напишано од ЕленаПоследни вести