Открила рецепт за кој фармацевтите не сакаат да знаете: Исфрлете го каменот во бубрезите за 10 дена!

Бубрежниот камен  може да биде многу непријатен а неправилната исхрна, внесот на голам количина на сол и  масти, имаат  голем удел во  неговото  настанување.

img

Состојки:

2л вода

Просо

Подготовка:

Ставете го просото во топла вода и оставете да стои  преку ноќ. Наутро ставете  го  во  тенџере, прелијте со  2л вода и  сварете го. Покријте го и  навечер промешајте, исцедете ја водата во  шише и  затворете. Пијте најмалку  по  една шолја дневно  од овој  напиток  10 до 15 дена.

Напомена:

Не го фрлајте просото бидејќи  е многу  здраво и  хранливо. Направете каша која ќе ја јадете со мед  или суво овошје.

Објавено понеделник, 28 ноември 2016 08:43:00
Напишано од ЕленаПоследни вести