Сте знаеле ли дека со оваа храна можете да ги прочистите артериите? Нема повеќе лекови, ова е вистинското решение!

Болестите на срцето се водечки причинители на смрт во светот. Запушените артерии претставуваат најголем ризик од срцев и мозочен удар, ограничувајчи го протокот на крвта низ телото. Стресот, физичката неактивност и неправилната исхрана се некои од главните причинители за зголемен број на срцеви удари.

img

За да го намалите ризикот од болести на срцето и да ги задржите артериите чисти, јадете здрава храна. Еве кои намирници ќе ви помогнат во тоа:

Лосос

Оваа риба содржи здрави масни киселини кои помагаат да се спречат и намалат триглицеридите, холестеролот и воспаленијата. Останати здрави риби кои можете да ги јадете се туна, харинга и скуша.

Сирење

Веројатно сте слушнале дека сирењето не е многу добро кога е во прашање нивото на холестеролот, но умереното конзумирање помага за намалување на нивото на холестеролот и крвниот притисок.

Маслиново масло

Италијанците и грците долго користеле маслиново масло како своја тајна состојка за оптимално здравје. Па, ова масло го намалува ризикот од срцев удар за 41%.

Објавено вторник, 22 ноември 2016 05:50:00
Напишано од MajaЗдравје:Најчитани

Последни вести