Мелем за вашиот црн дроб: Направете сами мед од тиква

Како и многуте видови на мед, медот од тиква исто така се користи во медицински цели. Областите на примена на овој мед се разновидни.

img

Најефикасен е при лекување на болести на црниот дроб и бубрезите. За многумина овој мед е драгоцен, бидејќи ефикасно помага за жолчката и лечење на болести на уринарниот тракт.

Благодарение на својот благо лаксативен и диуретски ефект, медот од тиква совршено помага при запек и разни болести на дебелото црево. Во исто време, поради високата содржина на витамини и каротен, овој мед е извонреден засилувач на имунитетот, како и општиот животен тонус.

Помага во борбата со зголемен холестерол, атеросклероза, ги намалува отоците на срцева инсуфициенција. Користење на мед од тиква се препорачува и кај дебелите луѓе.

Како да подготвите мед од тиква:

За подготовка на овој мед потребна ви е една зрела жолта тиква.

Се што е потребно е да го отсечете врвот и да ја извадите внатрешноста (семките и влакната).

Во добиениот голем отвор треба да ставите шеќер, било кој по ваша желба.

Кога ќе биде готово, поклопете со отсечениот врв и оставете да стои 10 дена на ладно место. 

Најдобро е тиквата да ја ставите во некој поголем сад, бидејќи со време ќе омекне и ќе биде тешко да се премеша....

Продолжува на следната страна...

Објавено вторник, 15 ноември 2016 11:35:00
Напишано од ЕленаЗдравје:Најчитани

Последни вести