Магичен лек од сусам и мед што лекува куп болести. Погледнете како да си го подготвите!

Во денешно време секој пат кога сакаме да јадеме нешто благо, посегнуваме по чоколадо, колачи и слични нешта кои се богати со нездрави шеќери и хемикалии.

img

Пред 6000 години едно од најпосакуваните нешта во стара Грција и на Блискиот исток биле пастелите или подобро кажано слатките од само 2 состојки – мед и сусам.

Ова благо освен тоа што ќе ја задоволи потребата за слатко, е и мошне здраво.

- Богато е со низа витамини и минерали

- Содржи антиоксиданси

- Ги регулира маснотиите во крвта

- Ја зголемува енергијата во телото Ја намалува депресијата

- Го подобрува расположението

- Го намалува стресот

Начин на подготовка

Ќе ви бидат потребни:

- 300 грама паста од мелен сусам – тахини

- 300 грама мед

Добро измешајте ги состојките и направете куглички. За уште поинтересен вкус и изглед извалкајте ги во сусам.

Оставете ги во фрижидер да се стврднат и уживајте во вкусот.

Објавено четврток, 08 декември 2016 05:25:00
Напишано од ЕленаЗдравје:Најчитани

Последни вести