Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

 

 

Иако често го мешаат со коренот од магдонос, пашканатот е сосема друго овошје и има многу благотворни својства.

 

 

img

 

 

Се работи за двегодишната билка која е богата со етерично масло, минерали, влакна и витамини како што се Б, Ц и Е.

Пашканатот е едно од најпознатите билни извори на калиум и го штити здравјето на срцето, плуќата, црниот дроб и бубрегот.

Пашканатот е добар диуретик и го забрзува исфрлањето вода од организмот.

Богато делува и на крвниот притисок, крвните садови, грчевите во стомакот, повисока телесна температура и дигестивни тегоби.

Можете да го користите целиот, од коренот па до листовите. Најчесто се користи коренот, кој се додава во супите и варира на ист начин како морков, а листовите можете да ги користите баш како и листовите на магдоносот.

Чувајте го во фрижидер и во пластична кеса во која претходно сте го истискале воздухот.

 

 

Објавено среда, 22 февруари 2017 07:09:00
Напишано од ВиолетаЗдравје:Најчитани

Последни вести