Имате висок крвен притисок? Се препорачува овој чај од само две состојки!

Хипертензијата  може да се добие од нездрава исхрана но е и наследна . Постојат два вида хипертензија примарна и секундарна. За примарната нема конкретни фактори кои влијаат освен тоа што со годините има тенденција да се појави . 

 

 

img

За разлика од неа на секундарната влијаат следниве фактори.

Алхохол

Нарушување на сонот

Дебелина

Стрес

Пушење

Проблеми со бубрезите

Исто така има и други фактори

Проблемот со тироидна жлездда

Премногу сол

Хронични болести

Недостаток на калциум

Според  ова јадењето на овошје и зеленчук би го намалило ризикот од оваа болест.

Неколку совети :

Смалете ја употребата на сол – солта  негативно влијае врз  покачувањето  на крвен притисок , за да ви биде полесно користете други зачини.

Вежбајте – според истражувања во 2007 , вежбањето  директно влијае врз стабилен крвен притисок.

Избегнувајте продукти што го покачуваат крвниот притисок и што содржат премногу масти.

Освен горенаведениве совети Ви го препорачуваме и овој чај кој позитивно влијае врз крвниот притисок .

Сосотојки
-50г брусница

-2/4 вода

-200г органски целер

Измијте го целерот и брусницата а целерот исецкајте го на мали парченца ставете во вода и нека се вари 30 минути . Пијте од чајот колку можете и ќе ја видите промената.

 

Објавено вторник, 10 јануари 2017 03:35:00
Напишано од виолетаЗдравје:Најчитани

Последни вести