Едноставен трик како да ја задржите зелената салата подолго време свежа!

Започна сезоната на зелената салата, па ве советуваме како  да  подолго време да ја задржите свежа.

img

Доколку  купите поголема количина и ја оставите во фрижидерот, големи се шансите да добиете млитави листови наместо крцкави залаци.

Затоа постои многу едноставен начин зелената салата да ја сочувате од брзото пропаѓање.

Кога ќе ја купите салатата, добро измијте ја, исушете колку можете подобро, а потоа замотајте ја во хартиена крпа и вратете ја во ќесата.

Хартијата ќе ја упие влагата и благодарение на тоа, вашата салата подолго време ќе остане свежа.

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.

Објавено четврток, 13 април 2017 01:17:00
Напишано од ВиолетаНајади се:Најчитани

Последни вести