Испитувале што се има во ДОНЕР кебапот: Резултатите се ШОКАНТНИ!

Со прописи е утврдено што мора да содржи донер кебапот, но дали е така во пракса?

img

Донер кебаб спаѓа во најпопуларните брзи јадења ширум Европа. Со прописи е утврдено дека донер кебапот мора да содржи кришки телешко месо, до 60 отсто мелено говедско месо или овчо месо, зачини, јајца, кромид,млеко и јогурт. Но, дали е баш така во праксата?

Екопата на магазинот „Markt“ на германската национална телевизија NDR го испитувала составот на телешкиот донер од 5 продавници за брза храна во Хамбург. Резултатите од лабораторијата се изненадувачки.

Во 4 од 5 испитани донер кебаби пронашле и мисиркино, потоа висок состав на мелено месо од најнизок квалитет, месен отпад, и штетен глутамат кој служи како засилувач на вкусот и замена за сол.

Ова последново е причина зошто здруженијата на потрошувачи бараат јасно да се означи вистинскиот состав на штетни адитиви и неквалитетно месо. Бидејќи истражувањето од Хамбург покажало дека 80% од она што се нарекува донер кебаб, всушност не е тоа!

Келнери и готвачи од рестораните откриваат што НИКОГАШ не би нарачале надвор од дома - Прочитајте ТУКА

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.

Објавено четврток, 24 ноември 2016 08:30:00
Напишано од ЕленаЗдравје:Најчитани

Последни вести