Лекарите се зачудени: Само три лажици од оваа смеса дневно е БОМБА за крвната слика!

Не одложувајте ја подготовката на овој природен лек – ќе ви годи неговиот вкус, како и неизоставниот ефект врз здравјето.

img

Кај крвната слика не е важен само бројот на крвни зрнца, туку и нивото на хемоглобин. Ако хемоглобинот е на ниско ниво, ќе дојде до намален пренос на кислород и тоа на крај ќе предизвика анемија.

Затоа во продолжение ви нудиме природен еликсир кој го зголемува бројот на еритроцити и позитивно се одразува на крвната слика. Ќе ви годи неговиот вкус, како и позитивниот ефект врз здравјето.

Состојки:

• 200 мл. мед

• 200 г. ореви

• 200 г. суво грозје

• 200 мл. сок од моркови

• 200 мл. сок од цвекло

• 2 лимона

Подготовка:

Измијте ги лимоните, пресечете ги на пола и од секоја половина отстранете ги семките. Измелете ги заедно со кората (освен ако лимоните не се прскани), а потоа таа смеса ставете ја во стаклена тегла од еден литар. Потоа додадете мед, сок од цвекло и моркови и сѐ добро измешајте. Подоцна додадете мелени или ситно сецкани ореви и суво грозје и повторно добро измешајте.

Наведеното количество состојки ќе ви обезбеди еден килограм вкусна и здрава смеса. Подготвениот еликсир чувајте го во тегла во фрижидер.

Земајте по една лажица пред секој оброк, три пати дневно. Уште една добра страна на овој лек е што не предизвикува несакани ефекти. Ќе бидете полни со енергија, а по две недели употреба ќе ви се подобри крвната слика.

Објавено вторник, 29 ноември 2016 03:04:00
Напишано од ЕленаЗдравје:Најчитани

Последни вести