Протеинска диета за поголема мускулна маса

За оние кои сакаат слободното време во ладните денови да го искористат за вежбање и за обликување на фигурата, протеинската диета е вистински избор.

img

Освен што помага килограмите да се стопат, овој режим на исхрана придонесува и во зголемувањето на мускулната маса. Протеинската диета се препорачува на сите активни особи, а заради големиот број на протеини што таа го содржи, чувството на ситост трае подолго. Заради ова нема да имате ни потреба за доручек, а ќе ослабнете во краток временски рок.

Главниот избор на протеини во оваа диета е посното месо, како рибата, јунешкото, гоцедското, пилешкото и мисиркиното месо. Разновидните млечни производи би требало секој ден да се најдат на вашата трпеза, но обратете внимание тоа да бидат оние кои содржат низок процент на масти. За време на држењето на протеинската диета, секој ден пијте по една чаша млеко, а ако вежбате или се бавите со некаков спорт, пред и по физичката активност испијте и по два децилитри јогурт.

Се препорачува и консумирање на јаткасти плодови, најмногу 30 грама дневно, како и зготвени мешунки кои можете да ги додадете во било кој оброк. Оброците не треба да ги прескокнувате, а денот би требало да го почнете со шолја чај, млеко или кафе без шеќер.

Протеинската диета не се препорачува за особи кои во текот на денот се исклучително ментално активни, бидејќи овој режим го намалува нивото на шеќер во крвта, што може да доведе до проблеми со концентрацијата.

Прв ден:

Доручек: Црно кафе без шеќер, шолја млеко

Ручек: Чаша сок од домати, јајце, салата од варена зелка со малку растително масло.

Вечера: 250 гр. варена или пржена риба, салата од сезонски зеленчук

Втор ден:

Доручек: Црно кафе без шеќер, шолја млеко

Ручек: Салата од зелка и свеж зеленчук со растително масло, 250 гр. риба, печена или пржена

Вечера: Чаша кефир, 200 гр. зготвено јунешко или говедско месо

Трет ден:

Објавено недела, 27 ноември 2016 3:01:00
Напишано од Елена ПЗдравје:Најчитани

Последни вести