„Откако почнав правилно да ја комбинирам храната, килограмите почнаа да се топат“: Еве во што е тајната!

Овошјето и зеленчукот се здрави сами по себе, но ако ги комбинирате со соодветната исхрана, само тогаш ќе го извлече максимумот од нив, па дури и ќе влечат надолу некое кило.

img

Следете ги советите на диетолозите и подобрете го начинот на живот без да го менувате начинот на исхрана.

Видови храна кои се посилни во пар:

Јаболко и црно чоколадо - Заради ензимот катехол во јаболките и антиоксидансите во чоколадото, оваа комбинација има моќ да го подобри имунитетот, да ја стимулира активноста на мозокот, да ја подобри работата на срцето и крвните садови, како и да го намали ризикот од рак.

Овес и свежо цеден портокал - Одличен извор на феноли, што значи подобрување на работата на дигестивниот систем и полесно ослободување од токсини.

Свинско месо и кељ - Свинското месо е мрсно за да го јадете често, но сепак содржи селен, кој го спречува растот на клетките на ракот. Се служи секогаш со зелка или кељ - со тоа се зголемува ефикасноста на селенот со 13 пати.

Домати и црн дроб - Железото што се содржи во црниот дроб, во комбинација со витамин Ц во доматите, може да ви помогне да се ослободите од заморот, бавниот метаболизам и проблемите со срцето и крвните садови.

Магдонос и лимон - Како и во претходниот случај, така и тука се мешаат железото со витамин Ц. Ова е особено важна комбинација за подобрување на имунолошкиот систем и да го направите вашиот метаболизам брз.

Зеленчук со јогурт или павлака - Комбинацијата од витамини и калциум е одлична. Плус, јогуртот и павлаката се добри регулатори на цревната флора. Влакната пак, кои се наоѓаат во свежиот зеленчук, помагаат калциумот полесно да се апсорбира.

Авокадо и спанаќ - Во спанаќот има витамин А и лутеин, но за да се задржат во телото ни треба авокадото. Оваа комбинација го олеснува варењето.

Зелен чај и лимон - Зелениот чај ќе ви даде енергија и сите негови предности се двојно посилни ако додадете неколку капки лимон, односно витамин Ц.

Домати и зејтин - Одобрено од Италијанците, тоа е одличен лек за кардиоваскуларни проблеми.

Месо и розмарин - Месото е добар извор на протеини, но само ако се готви внимателно. Диетолозите тврдат дека сите придобивки од месото ќе бидат поголеми ако е маринирано или едноставно - додадете рузмарин. Поради антиоксидансите кои ги содржи, го спречува создавањето на штетни материи.

Објавено недела, 13 ноември 2016 02:34:00
Напишано од ИринаЗдравје:Најчитани

Последни вести