Држела диета и полека умирала! Само ОВА го јадела последните 3 години!

Кога нејзиниот најдобар другар починал од срцев удар пред 5 години, кај Џоди-Ли Нил дошло до проблеми во исхраната. Во најтешките денови, девојката имала неполни 32 килограми.

img

Лекарите ѝ рекле дека ако не успее да се избори и ако не почне да јаде, ќе умре. Денеска Џоди има 18 години и здрави 57 килограми, а на социјалните мрежи објавува фотографии од најтешкиот период од нејзиниот живот, за да ги инспирира останатите со истиот проблем да успеат во борбата за живот!

Џоди-Ли Нил од Хемпшир во 2013 година, на 15 годишна возраст била анорексична до таа мерка што внесувала само по 17 калории на ден.

-Кога мојот другар почина, следното утро се почувствував многу лошо, ужасно, имав напади на паника. Се затворив во соба, не излегував никаде, не одев ни на училиште, се чувствував грозно.

Тогаш почнале проблемите. Покрај тоа што не можела да јаде, Џоди станувала секоја ноќ во 2 часот по полноќ и вежбала до 5.30.

Во септември 2014 и била дијагностицирана анорексија на нервна база, депресија и огромен стрес.

Кога лекарите и рекле дека ако продолжи така ќе умре, Џоди цврсто решила да се избори.

 

I'm honestly really sorry if this is difficult for some of you to see, but it's mental health week, and I see it as my duty now to show you all what the past 3 years has been like for me. I've been NG tubed, heart monitored, had my bloods taken twice daily for 3 months, and weighing a mere 35kg I was dying. My parents were prepared for the worst by the doctors, who told them to say their goodbyes. But miraculously I survived. The photo on the left I was miserable, consumed by my illness, purging daily throwing up blood from my nose and mouth, I had to be wheeled everywhere. My heart was weak, my sodium dangerously low, and my hair fell out in clumps. My periods were come and go, my bones were weakening. Anorexia was still at this weight telling me I was fat, ugly etc.. I have attempted suicide a few times due to wanting to kill the voice in my head. But now I am 25kg + heavier, yes I have a belly, thighs that don't touch, I can't fit my hand round my arms or legs anymore, yes I have boobs now and a bum, but it's a lot less painful than having to sit on 3 towels just so my spine didn't hit the bath, having to squat because my bones fell through the toilet seat, passing out constantly. I admit, sometimes I purge, sometimes I self harm, I'm not perfect... but I've come a long way. Anorexia destroys lives, so please don't ever call anyone fat, or comment on their weight. If anyone is struggling PLEASE talk to me. I've got through it, so can you. Let's end the mental health stigma, and support people as best we can. #anorexia #realrecovery #recoverfromanorexia #ana #beatana #eatingdisorder

A photo posted by JodieLeighNeil (@miss_jodieleigh) on Oct 11, 2016 at 9:41am PDT

-Постојано се онесвестував. Ми беше лошо. Срцето ми беше слабо, немав сила. Кога ќе седнев на кадата морав да ставам три пешкири бидејќи инаку ме болеше. Бев насилна кон моето семејство поради гласовите што ги слушав во главата. Луѓето ме прашуваа да не имам рак – вели младата девојка.

Џоди била ставена на програма за исхрана на крајот на 2014 година. Но, продолжила со ноќните вежбања. Во јануари 2015 била примена во болница.

Во февруари била префрлена на клиника во Лондон каде поминала 6 месеци. Ги гледала родителите по два пати неделно.

– Ме хранеа со цевки. Не јадев еден месец. Ослабев уште 3 килограми и бев близу до смртта.

Но, со групни терапии и под постојана контрола, девојката почнала да внесува храна. До јуни 2015 година качувала по 1,2 килограми неделно. Постигнала задоволителна тежина и ја пуштиле од болницата.

Но, три месеци подоцна пак губела тежина. Носела тегови кога ја мереле да сокрие дека слабее.

– Долго време мислев дека сум многу грда и дебела. Во мојата глава нешто ми велеше дека не вредам и нема зошто да живеам, пак се стана лошо. Ги лажев сите што ги сакав – вели Џоди.

Дошло дотаму што нејзините родители се подготвувале да се простат од неа.

– Тогаш лекарот ми рече да оздравам или ќе умрам. Решив да оздравам. До тој момент немав интерес да бидам подобра, само сакав да умрам.

Се случил пресврт. неколку недели пријателите на Џоди се преселиле кај неа за да бидат сите заедно за време на оброците. Потоа излегувале на ручеци и вечери, и помогнале да го надмине стравот од храната. За 6 месеци Џоди ја постигнала тежината што ја има сега – 57 килограми.

– Долг е патот до оздравувањето и уште се борам. Посилна сум и се борам со болеста. За секој кој се бори со истото – ветувам дека ќе стане полесно. Им благодарам на родителите, на баба ми и дедо ми и сите пријатели кои ми помогнаа да разберам дека вредам повеќе од анорексијата – вели Џоди.

Објавено среда, 02 ноември 2016 04:55:00
Напишано од ЕленаЗдравје:Најчитани

Последни вести