Три пијалоци кои ќе ја средат вашата линија!

Бананата обилува со калиум кој помага при отстранување на вишокот на вода од организмот, а една банана содржи дури 450 gr на овој елемент. Освен тоа природниот шеќер фруктоза, сахароза и глукоза се одличен извор на енергија за нашето тело, па со конзумирање банана ја лаже гладта.

img

Бананата ја користиме во диетални пијалоци како база на која додаваме природни масти како семките, шумски овошја и спанаќ кој измeѓу останатите му даваат на нашето тело витамини и минерали.

1. Банана пијалок со семки

Состојки: 1 портокал, 1 банана, 2 чајни ќесички сирутка, 2 чајни ќесички семки.

2. Банана со шумски плодови

Состојки: 1 банана, 1 шолја шумски плодови (боровница, малина, брусница), 1 чајна лажица мед, 1 чајна лажица изрендан ѓумбир, половина шолја млака вода.

3. Банана пијалок со спанаќ

Состојки: 1 банана, 200 gr измиен свеж спанаќ, половина шолја light јогурт, третина шолја овесни снегулки, 1 чајна лажица мед.

Припремата на овие пијалоци се еднакви за сите врсти, потребно е само состојките да ги ставите во блендер и да ги измиксате.

Овие диетални, но пред се здрави пијалоци можете да ги конзумирате како меѓуоброк или како вечера, иако е најдобар ефект на телото ќе има за доручек наутро бидејки тогаш организмот најдобро апсорбира и ги препознава состојките кои во овој случај прави инвазија на вашите масни наслаги наталожени околу колкот.

Објавено недела, 29 октомври 2017 03:04:00
Напишано од ВиолетаЗдравје:Најчитани

Последни вести