ПИЈТЕ ГО СЕКОЈ ДЕН: Еве зошто сокот од лимон е одличен за вашето тело

Пијте лимонада наутро, пред појадок, а тоа ќе го забрза вашиот метаболизам и ќе се спречи калориите да се „залепат“ на критичните места. Не само што лимон помага во губење на тежината, тој е исто така одговорен за борба против здравствени проблеми.

img

Д-р Пени Стенвеј е автор на книгата „Чудото на лимони” и таа највеќе го фали ова овошје. Овој цитрус ќе ја задоволи вашата жед и намали вашата треска.

Предности на лимонот

Губење на тежината

Сок од лимон стимулира губење на тежината и има превентивен ефект на масти кои се таложат. За најдобри резултати пијте лимонада наутро, пред појадок. Ова ќе го забрза вашиот метаболизам.

Кашлица

Лимонот е најдобр за грип и настинка. Тој го поттикнува телото да го исфрли непотребниот секрет кој се јавува со настинка и така побрзо ќе може да се ослободите од сезонскиот вирус.

Дамки на кожата

Верувале или не, цитрусот во лимон работи добро на сува кожа и ги отстранува флеките. Исто така дава хидратација на кожата и го отстранува уморното ткиво. Ставете малку сок од лимон на подрачјето со дамки и бидете на сонце неколку минути. Повторете го процесот неколку пати во текот на денот.

Објавено понеделник, 13 ноември 2017 01:24:00
Напишано од ВиолетаЗдравје:Најчитани

Последни вести