Неколку причини зошто да пиете сок од компир секој ден!

Сигурно ви е чудно, но верувајте премногу е здрав за пиење. Еве неколку причини зошто...

img

Совршен баланс

Веќе знаете колку е важен балансот на организмот, а за реконструкција на балансот може да помогне сокот од компир. Повеќето обработени и подготвени храни всушност го киселат нашето тело, а сокот од компир го регулира.

Го прочистува црниот дроб

Ако сакате да го прочистите едниот од најважните органи во организмот, наутро на празен стомак напијте се часа свежо исцеден сок од компир.

Ја чисти кожата

Овој сок ќе ви помогне да ја исчистите кожата и да се ослободите од секков вид инфекции и алергии.

Го забрзува метаболизмот

Природен начин да го прочистите организмот и воедно да намалите некој килограм. Напијте се една чаша од сокот наутро, навечер и пред ручек .

Намалува болки во грбот

Секој вид на воспаление или болки во зглобовите можат да се ублажат со овој чудесен еликсир. Оваа моќна напивка ја поттикнува циркулацијата во сите делови на телото. Најдобро би било овој сок да го направите во соковник, а доколку немате истиот може да го направите со помош на газа со која ќе го прецедите.

Се разбира,  може да го збогатите вкусот по желба со : ѓумбир, мед, цимет, нане …

Објавено понеделник, 30 октомври 2017 12:23:00
Напишано од ВиолетаЗдравје:Најчитани

Последни вести