Најслатката идеја за забава! Мохито со лубеница во кора од лимета!

Се работи за популарниот мохито коктел, со додаток од лубеница во кора од лимета. Можеби ви звучи комплицирано, но многу лесно се прави!

img

Имате во план да правите забава?

Ако одговорот е позитивен, имаме одлични вести за вас, поточно рецепт, кој ќе ги освежи сите ваши пријатели!

Потребни состојки:

100 г лубеница

50 г кафеав шеќер

1 шолја ладна вода

1 лажица минерална вода

2 вреќички црвен желатин

5 чашки бел рум

6 лимети

Листови од нане

Подготовка:

Лубеницата ставете ја во блендер и добро измиксајте ја, а сокот процедете го во лонец. Додадете шеќер, ладна вода, сок од 1 лимета, ливчиња нане, па желатин.  Почекајте желатинот да набабри, а потоа се само загрејте, но  никако не оставајте да зоврие. Потоа додадете го румот во минералната вода. Останатите 5 лимети  исечете ги на половина, извадете ја внатрешноста и оставете ги само корите. Од смесата извадете ги само ливчињата од нане, а потоа смесата ставете ја во половинките од лиметите. Оставете во фрижидер да се лади неколку часа.

Објавено сабота, 04 јуни 2016 06:00:00
Напишано од MajaЗдравје:Најчитани

Последни вести