Додадете го ОВА во кафето наместо шеќер, ќе се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Сигурно никогаш не ви паднало на памет да ставите сода бикарбона во кафето,но ако пробате ваков напиток никогаш нема да престанете да го пиете.

img

Многу луѓе не можат да го замислат почетокот на денот без голема шолја кафе. Иако кафето им е неопходно за да се разбудат и да почнат да функционираат,истовремено може да им направи сериозни маки со желудочната киселина.Меѓутоа, сода бикарбона решава се.

Доколку кафето ви создава или појачува гастритисот,потребно е само да ставите половина лажичка сода бикарбона во кафето и ќе се случи чудо.

Колку и да ви е чудно,содата бикарбона нема да го промени вкусот на кафето,а желудникот ќе ви биде благодарен.

Познато е дека во телото мора да постои баланс помеѓу киселоста и базноста, а сите кисели намирници, на пример месо или кафе,создаваат премногу киселини во организмот ако се земаат во големи количини.

Некои врсти на кафе се покисели од другите,но концентрацијата на киселината не е лесно да се одреди претходно. Личностите кои што имаат осетлив желудик би требало да го избегнуваат кафето со млеко, бидејќи и млечните произоди ја зголемуваат киселината. Да ја неутрализирате за организмот и желудникот не би биле преоптеретени,потребно е да употребите некоја база.

Доволно е во кафето да ставите само пола лажичка од овој бел прав ќе се решите од гастритисот,а и понатаму ќе можете да се разбудувате со помош на својот омилен напиток.

Објавено среда, 25 јануари 2017 12:02:00
Напишано од ВиолетаНајади се:Најчитани

Последни вести