Домашни мекици по рецепт од нашите баби!

Можете да ги јадете слатки или солени.

img

Состојки:

200мл млеко

1 лажица шеќер

30г квасец

2 јајца

2 лажици масло

Сол

500-600г брашно

½ прашок за пециво

Подготовка:

Растворете го квасецот со малку млеко и шеќер, па кога ќе се раствори додадете го остатокот од млекото, јајца, 2 лажици масло и брашно. На крај додадете сол и замесете средно тврдо тесто и оставете малку да нарасне. Тестото покријте го со фолија или крпа.

По 20 минути раширете го тестото со дебелина на прст исечете го по желба и пржете во масло. Можете да додадете џем или ако салате сирење, како што е прикажано на видеото.

Се вчитува прикажувачот на видео...

Објавено сабота, 09 јули 2016 01:40:00
Напишано од MajaЗдравје:Најчитани

Последни вести