Топчиња од афион со ореви

Вкусен десерт со ореви и  мед

img

Состојки:

100гр путер

100гр мед

100гр сецкани ореви

100гр афион

Малку  мускатно оревче

Една мала чашка  овошен ликер

Шеќер во прав

Подготовка:

Иматете го путерот  со  медот и  шеќерот. Додадете  ги  сецканите ореви, афионот кој претходно сте го попариле  со  врело млеко и  мускатото  оревче. На крај  додадете малку ликер. Смесата мора да биде цврста.

Обликувајте  го тестото  во  тенко  црево, па кога ќе се олади  исечете го  на парчиња и  обликувајте топчиња. Секое топче  увалкајте го  во  шеќер во прав или кокос.

Објавено понеделник, 09 јануари 2017 12:58:00
Напишано од виолетаЗдравје:Најчитани

Последни вести