РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Пилешко со шампињони и павлака

Една од грешките, која речиси сите често ја правиме е тоа што подготвувањето на оброците многу често го одложуваме и решаваме домашните оброци да ги замениме со брза храна или јадење по ресторани.

img

Овој рецепт за ручек со пилешко и шампињони е одлично решение за луѓето кои немаат многу време за готвење, но сепак сакаат да уживаат во оброци кои се подготвени дома.

Состојки:

6 пилешки копани

125g шампињони

230ml супа

100ml суво бело вино

80ml павлака

2 лажици сенф

30g путер

10g масло

3 чешниња лук

мајчина душица

сол и бибер

Начин на подготовка:

1. Загрејте тава на оган и додадете го путерот во неа, а потоа и маслото.

2. Исушете ги копаните, така што ќе оставите да постојат на салвети. Испржете ги во тава, така што ќе оставите само малку простор меѓу нив за да бидат покрцкави. Штом станат златно-кафеави, тргнете ги од тавата.

3. Исечете ги печурките на четвртини и испржете ги во истата тава.

4. Додадете ги чешнињата лук, а потоа и белото вино.

5. Додадете ја супата, а потоа и сенфот.

6. Почекајте да зоврие и додадете ја павлаката.

7. Гответе го сосот 10-15 минути за да се згусне, а потоа додадете сол и бибер.

8. Истурете го сосот во тава за печење така што ќе покрива најмалку 3cm во висина од дното (мал керамички сад би бил најсоодветен).

9. Наредете ги пилешките копани во тавата. Наросете мајчина душица.

10. Печете 15-20 минути на температура од 180°C.

Објавено недела, 05 ноември 2017 01:32:00
Напишано од ВероникаПијалоци:Најчитани

Последни вести