Рости- плескавици од компир!

Интересна и пикантна  комбинација  од состојки.

img

Состојки:

1кг компир

80гр панцета

100гр кромид

Сол

Масло за пржење

Подготовка:

Компирот  сварете го, малку оладете го  а потоа грубо изрендајте го, ситно исецкајте го  кромидот, а панцетата  на коцки. На масло пропржете  го  кромидот со панцетата и  сето  тоа додадете го  во  ренданиот компир. Зачинете и  добро посолете. На загреано масло ставете ги  подготвените плескавици и пржете  околу 5 минути од двете страни.

Објавено понеделник, 09 јануари 2017 12:25:00
Напишано од виолетаЗдравје:Најчитани

Последни вести