Рецептот за тирамису на Софија Лорен

Тирамису е италијански десерт, а во книгата „Рецепти и Мемоари“, славната актерка Софија Лорен дала и рецепт за овој десерт.

img

СОСТОЈКИ:

 • 180 гр маскарпоне сирење
 • 80 гр црно чоколадо
 • 3 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 40 пишкоти
 • 250 мл инстант кафе
 • 250 мл ликер од портокал
 • 60 гр какао

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Разматете жолчки со шеќер, а во посебен сад измиксајте белки додека не добиете цврста смеса.
 2. Во смесата од жолчки додајте маскарпоне сирење, а потоа додајте снег од белки и добро измешајте. 20 пишкоти наредете ги и навлажнете ги со ликер и кафе.
 3. Преку ставете ја смесата со маскарпоне сирење и нарендајте чоколадо. Постапката повторете ја додека не го потрошите материјалот и на крај додајте какао.

Објавено вторник, 10 октомври 2017 06:31:00
Напишано од ВиолетаЗдравје:Најчитани

Последни вести