РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печени пица компири

Печените компири можете да ги направите на еден малку невообичаен начин – од нив направете мини пици. Ова предјадење е одлично за забавите со пријателите.

 

img

Можете однапред да ги подготвите, а потоа кратко уште една и да ги загреете и да ги сервирате топли.

Во секој случај, она што е најважно да ја искористите вашате креативност, па секојпат кога ќе ги подготвувате да употребите различен пица фил.

Потребни состојки:

8 помали компири

2 лажици маслиново масло

½ шолја доматен сос или кечап

1 шолја рендан кашкавал

Чајна по желба

Ситно сечкан магдонос за декорација

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 220 степени.

2. Исечкајте ги на половина компирите и наредете ги на тава. Печете ги од една страна 15 минути, а потоа извадете ги од рерната, превртете ги и печете ги уште 15 минути.

3. Со вилушка проверете дали се добро потпечени.

4. Потоа премачкајте ги со маслиновото масло.

5. Допечете ги уште 10-на минути додека не добијат златно-жолта боја.

6. Потоа на секој компир нанесете дел од доматниот сос, ренданиот кашкавал и чајната.

7. Печете ги уште 3 до 5 минути додека целосно не се растопи кашкавалот.

8. Декорирајте ги со магдоност.

Објавено среда, 08 ноември 2017 02:13:00
Напишано од ВероникаПијалоци:Најчитани

Последни вести