НАПРАВЕТЕ РАФАЕЛО ДОМА: Рецепт за оригинален Рафаело крем

Вкусот на малите Рафаело бомбици подразбира да потонете во еден уникатен рецепт – комбинација на слатки млечни производи споени во смеса која никогаш не можете да ја заборавите.

img

Добра вест, внатрешниот крем од омилените рафаело бомбици можете да ги подготвите и сами, а истиот можете да го употребите на илјадници различни начини.

Од него можете да направите неверојатно сочни торти, сами да ги направите оригиналните бомбици,мафини…

Потребни состојки:

70g кокос

400g кондензирано млеко

200g путер

200g бело чоколадо

Подготовка:

1. Растопете ги путерот и белото чоколадо на тивка температура со постојано мешање за да се не запечат.

2. Потоа, додадете го кондензираното млеко и мешајте.

4. Потоа додадете го кокосот и уште еднаш добро измешајте.

5. Така подготвениот „Рафаело“ крем ставете го во сад и чувајте го во фрижидер.

3 до 4 часа или употребете го веднаш за подготовка на некој сочен благ рецепт.

Објавено понеделник, 13 ноември 2017 04:07:00
Напишано од ВиолетаПијалоци:Најчитани

Последни вести