Кисела чорба со компири

 

Освежителна чорба со кумин,млеко и со вкус на лимон

 

img

 

Состојки:

-1л. млеко

-250 мл вода

-2 јајца

-500 гр. Компир

-200 гр. Кромид

-1 жолчка

-прстофат кумин

-10 гр. Густин

-3 лажици зачин

-2 лажици лимонов сок

Припрема:

Во врела вода се става на кришки исечкан кромин,коцки компир,кумин и се вари на тивок оган 10-тина минути. Во друг сад во зовриено млеко се додава густинот кој претходно се разматува во малку вода и кратко гответе.

Се трга од оган,се додаваат разматените јајца,жолчките и лимоновиот сок па се додава компирот. Топлата супа се распоредува по чинии и се украсува со малку исецкан магдонос.

 

Објавено среда, 11 јануари 2017 02:22:00
Напишано од виолетаЗдравје:Најчитани

Последни вести